Egyszínű vagy csíkos? Világos vagy sötét?
Elsőre mindenki a színre és designra gondol: Egyszínű vagy csíkos? Világos vagy sötét? Sárga, kék, zöld vagy szürke? A döntés nem könnyű, a napellenző hangsúlyos része a terasznak, erkélynek. Ráadásul amikor átsüt rajta a nap, bizony nem mindegy, hogy a 6-20 négyzetméter ponyvánk galambszürke vagy villantós narancs árnyalatú.
Látunk a ponyvából egy kis darabot, nehéz elképzelni, milyen lehet nagy felületben.
A Sattler napellenző ponyvákat talán a legtöbben már ismerik, hiszen nagy múltú, komoly minőséget képviselő cégről van szó.
A Sattler Csoport székhelye Ausztriában van (alapítva 1875-ben!), ezen kívül leányvállalatai vannak az USA-ban, Németországban, Olaszországban, Svájcban és Franciaországban.
Ha első lelkesedésünk után jobban megnézzük az egyes ponyvák adatlapját, akkor elkezdünk kérdezősködni, pl.: Mi jelent az hogy UV 40, 60, 80? ..
Jobb esetben az üzletkötő tud rá válaszolni, rosszabb esetben csupán a vállát vonogatja: Higgye el, ez a legjobb!
Nézzünk egy kicsit rá: Mit jelentenek a Sattler iconok. Hol találhatók ezek az ikonok, van-e jelentősége a vásárlás szempontjából. Nézzünk egy alap kivitelt:
1) UV 80, mutatja az első, ha jobbról indulunk el.
Míg mások UV 40, vagy 60, ez épp 80.
Kérdések: Mit jelent ez? Minél nagyobb a szám, annál sötétebb van alatta? Ha déli fekvésű a teraszom, akkor csak 80-t választhatok? A 40 kifakul nagyon hamar?
Válasz: Gyakorlatilag ugyanazt jelenti, mint a napkrém fényvédő faktora. Minél magasabb a szám, annál kevesebb káros UV sugárzás jut át a ponyván. Nem határozza meg az átjutó fény mennyiségét, nincs összefüggésben azzal, hogy milyen gyorsan fakul ki a ponyva. Az árnyékolt felület alatti fényvédelmet mutatja meg.
De vigyázzunk, hiszen az UV 40 és az UV 80 között nagyon nagynak tűnik a különbség, de valójában nagyon csekély az eltérés az UV védelem között!
Mutatom viszonyszámokkal:
Már az UV 40 is azt jelenti, hogy az UV sugárzás 97,5 %-át blokkolja, az UV 80 többet, 98,75 %-ot! Tehát van különbség, de alig számottevő.
Konklúzió: Jó tisztában lenni az UV faktor jelentésével, de a választáskor nem kell, hogy ez legyen az elsődleges szempont: mindenképp jól választunk!
2) Napsugárzás és az otthon: jobbról a 2. ikon.
Kérdések: Milyen hatással lehet egy jól felhelyezett árnyékoló a lakásunk hőmérsékletére? Várható-e jelentős megtakarítás a klíma működésekor?
Válasz: Sok függ az üveg nagyságától és tájolástól, de számítások szerint akár 80%-kal csökkenthető a klíma működése.
Konklúzió: Üveges teraszajtók, teraszok árnyékolása a falfelütet, talajt 15-25 C°-kal alacsonyabb hőmérsékleten tartja. A direkt besugárzás megszüntetésével, igen komoly hőmérséklet csökkenést érhetünk el a lakótérben. Az üvegfelületek árnyékolása, nem csak jó, hanem szükséges!
3) TEX-Gard, Easy-Clean, mutatja jobbról a 3. ikon.
Kérdés: Még tőlem eddig senki nem kérdezte meg magától :o) Pedig érdekes és hasznos a mögötte rejlő információ.
Így itt nincs válasz, :o) csak felhasználói szempontból némi fontos és érdekes információ a ponyváról: A hosszútávú élmény garantált 🙂 Ugyanis a vászon utolsó lépésben egy speciális felület kezelést kap, amitől sokáig képes ellenállni a párának, esőnek és a szennyeződéseknek. Úgynevezett öntisztító képessége van. Sokáig ellenáll a gombásodásnak is, de tilos vizesen feltekerni! Kezelése igy nagyon egyszerű:
4) ACRYLIC, mutatja a 4 ikon jobbról
Kérdések: Miért, milyen lehet még? Milyen anyagú kapható a nagyáruházakban? Melyiket válasszam?
Válasz: Leggyakrabban a vászon, a vinil és a poliészter fordul elő az akril mellett.
A vászon UV védelme a legalacsonyabb, esőre érzékeny. Előnye, hogy átáramlik rajta a meleg levegő.
A vinil ragyogó színekben elérhető, minőségtől függően UV stabil, jól ellenáll a víznek, nehezen penészedik be. Hátránya, hogy mivel nejlon, így nem szellőzik át. Az alatta felszálló meleg levegő megreked a ponyva alatt, amit visszasugároz lefelé. Viszont olcsóbb anyag, mint bármelyik másik.
Az acryl szintén UV stabil, nehezen penészedik Nagyon jól ellenáll a környezeti hatásoknak: eső, pára, erős UV, szél. A Sattler a ponyvát vékony, anyagában színezett szálakból szövi, így akár 10 év után sem fakul, és az anyag az átszellőzése is nagyszerű a szövés miatt. Nem fogja meg a felszálló forró levegőt, még akkor sem, ha sötét napellenzőt választunk.
Melyiket válasszuk a napellenző ponyvák közül?
A legjobb választás az akril vászon. Környezeti hatásoknak rendkívül jól ellenáll, Uv stabil, nem hajlamos penészedésre, ugyanakkor átlélegzik, a levegő cirkulálása is hűti az alatta lévő árnyékolt területet. Akár sötétebb színt is biztonságosan választhatunk.
Tanács napellenző vásárláshoz:
Feltétlenül olvassuk el a termék adatlapját (ha van egyáltalán). Le van írva miből készül a ponyva, a karok, miből készül a fém szerkezet. Jó viszonyítási alap lehet, az adott méretű napellenző súlya is, ha több helyen megnézzük. Nem mindegy mennyi anyag van benne.